nadwozie-samochodu

Z czego składa się nadwozie samochodowe?

Wbrew pozorom budowa nadwozia w przypadku aut osobowych jest nader skomplikowana. Zanim przejdziemy do objaśnienia głównych elementów i ich roli w użytkowaniu pojazdu, warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę owo nadwozie jest i na czym polega jego odpowiedzialność w eksploatacji. Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Nadwozie – czym tak naprawdę jest?

Nadwoziem nazywamy część składową pojazdu ulokowaną na podwoziu, bądź służącą, a innymi słowy – scalającą poszczególne jego elementy. Na nadwozie składa się struktura nośna oraz karoseria, czyli wariant poszycia pochodzący z języka francuskiego. Biorąc pod uwagę kwestię struktury nośnej pojazdy dzielimy na dwie główne kategorie – konstrukcje ramowe oraz samonośne.

Konstrukcja ramowa (nadwozie nieniosące) – wariant elementu konstrukcyjnego stanowiącego główny element nośny pojazdu o ramowej konstrukcji. Celem owej konstrukcji jest zagwarantowanie odpowiedniego stopnia sztywności.
Konstrukcja samonośna (nadwozie niosące, bezramowe) – wariant nadwozia w którym elementem niosącym jest samo pudło stanowiące tym samym tzw. belkę nośną. Dzięki owej konstrukcji wyeliminowano podwozie ramowe obniżając masę całkowitą pojazdu przy zachowaniu wyższych osiągów.

Kategorię dodatkową stanowią elementy pośrednie, czyli nadwozie półniosące oraz samonośne wyposażone dodatkowo w ramy częściowe. Drugim elementem nadwozia jest wspomniana karoseria, która to okrywa mechanizmy pojazdu wyodrębniając przedział pasażerski i towarowy. Jej dodatkową funkcją jest walor estetyczny, którego głównym elementem są szyby ze szkła bezpiecznego, czyli hartowanego, bądź warstwowego. Warto zadbać o odpowiedni stan i czystość powłoki nadwozia, np. z pomocą https://www.centercar.pl/clientcatalogue/akcesoria-do-mycia-i-pielegnacji,2A-4-11-1-0000000141-0000000141.aspx.

Rodzaje nadwozia samochodowego

Podstawowy podział konstruktorski nadwozia samochodowego opiewa w trzy główne wariant – jednobryłowy, dwubryłowy oraz trójbryłowy. W związku z owym podziałem mamy do czynienia z typami nadwozia charakterystycznymi dla danego segmentu. Do najbardziej popularnych zaliczamy SUV, Coupe, Kombi, Sedan, Van, Hatchback, Cabrio, czy Pickup oraz wypadkowe i pośrednie owych typów. Aby zrozumieć rodzaj stosowanego nadwozia nie należy sugerować się jak wielu błędnie uważa – szybą tylną umiejscowioną w określony sposób. Zróżnicowanie widać bardziej szczegółowo na przykładzie autobusów u których nadwozie i jego charakterystyka uwarunkowana jest ilością występujących w konstrukcji przegubów.

W opinii ekspertów podstawowym kryterium dostosowania auta do indywidualnych potrzeb powinien być przede wszystkim rodzaj nadwozia. W dalszej kolejności z kolei rodzaj silnika, napędu oraz potencjalnych osiągów.