Wady i zalety pracy na stanowisku kierowcy tira

Branża transportowo – logistyczna rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, dzięki czemu zapotrzebowanie na kierowców tirów jest coraz większe. Aby zostać kierowcą tira wystarczy mieć odpowiednie prawo jazdy. Jego zdobycie nie należy do łatwych, jednak jeśli już uda nam się ta sztuka, nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Pełnienie obowiązków kierowcy tira ma jednak zarówno plusy jak i minusy. Jakie?

Zalety

Jedną z największych zalet zawodu kierowcy tira jest duża ilość wakatów na rynku. Firmy transportowe działają na terenie całego kraju i to nie tylko w największych miastach, ale również na prowincji. Usługi polskich przewoźników cieszą się popularnością nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie, ze względu na świetną jakość i bardzo niskie w porównaniu z zachodnimi ceny. Za zaletę tego zawodu można również uznać stosunkowo wysokie zarobki. Kierowcy ciężarówek nie są pracownikami wysoko wykwalifikowanymi, zarabiają jednak znacznie więcej niż wielu ludzi po studiach. Co więcej płace kierowców tirów będą najprawdopodobniej w najbliższych latach rosnąć – niskie w porównaniu z zachodnimi stawki i szybki rozwój branży sprawiają, że rosną również aspiracje kierowców, a że na rynku jest więcej wakatów niż pracowników, zwłaszcza doświadczonych, to mamy w transporcie i logistyce do czynienia z rynkiem pracownika. Żądania kierowców są siłą rzeczy coraz częściej wysłuchiwane a ich roszczenia – zaspokajane. W pracy kierowcy tira dobrze będą czuły się osoby które lubią podróżować na dalekie odległości i odwiedzać miejsca oddalone od swojego lokum. To również praca, w której nie da się paść ofiarą mobbingu, w końcu dyspozytor lub kierownik znajduje się podczas frachtu daleko od nas, porozumiewamy się z nim więc praktycznie tylko telefonicznie.

Wady

Praca kierowcy ciężarówki wymaga wielogodzinnego skupienia. W trasie nie mam mowy o ośmiogodzinnym dniu pracy, przy czym nawet kiedy skończymy jazdę powinniśmy pozostać w samochodzie. Dla osoby, która nie jest do takiego trybu życia przyzwyczajona, będzie to trudne do zniesienia, przynajmniej podczas kilku pierwszych tras. Co prawda kabiny ciężarówek są wyposażone w taki sposób, aby zapewnić kierowcom maksimum komfortu, jednak w praktyce obowiązek pilnowania auta 24 godziny na dobę naprawdę daje się odczuć. Praca w charakterze kierowcy tira oznacza również konieczność wielodniowych rozłąk z rodziną, w trasie możemy z nimi co najwyżej rozmawiać telefonicznie. Nie jest to może aż tak problematyczne jak w przypadku żołnierzy jeżdżących na misję czy pracowników platform wiertniczych, ale jednak problematyczne pozostaje i nie wszystkie rodziny są w stanie wytrzymać taką próbę. Dużym minusem tego zawodu są również niebezpieczeństwa, jakie czyhają na nas w trasie. Zarówno samochód jak i przewożony towar mogą stać się ofiarami kradzieży, kierowca, który ich pilnuje, może zostać zaatakowany. Takie przypadki nie należą do rzadkości nawet w Polsce, nie wspominając o krajach, w których mamy do czynienia ze znacznie większą przestępczością.

O tym, czy będziemy się dobrze czuli w pracy kierowcy tira, zdecyduje przede wszystkim nasza osobowość. Niezależnie od niej zawód kierowcy gwarantuje stabilny i dość dobrze opłacany etat. Jeśli mamy odpowiednie prawo jazdy i naprawdę chcemy pracować – bezrobocie na pewno nam nie grozi.