Transport i ubezpieczenia

Gdy prowadzimy firmę transportową, musimy mieć na uwadze wiele obszarów. Jednym z najważniejszych jest kwestia ubezpieczenia. Trudno wyobrazić sobie rzetelną firmę, która się nie ubezpiecza, w dzisiejszych czasach takie przedsiębiorstwo musiałoby szybko zniknąć z rynku bo niewielu potencjalnych kontrahentów byłoby gotowych aby jej zaufać. Jakie ubezpieczenia dotyczą firmy transportowej?

OC komunikacyjne

Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, posiadanie ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej w ruchu drogowym jest obowiązkowe, jeśli więc nie chcemy wskutek policyjnej kontroli dostać potężnej kary, ubezpieczenia tego nie należy lekceważyć. OC przyda się, gdy nasz samochód w ruchu spowoduje szkodę. Ze względu na gabaryty pojazdów transportowych takie zdarzenia mają miejsce bardzo często, m. in. podczas parkowania, cofania, zawracania, ale również w zwykłym ruchu. Nawet najlepsi i najbardziej doświadczeni kierowcy nie mają na nie immunitetu.

Autocasco

Powinniśmy jednak pomyśleć nie tylko o zabezpieczeniu cudzych aut i mienia, ale również o naszych. Samochody ciężarowe to dość kosztowne maszyny, a ich naprawa jest o wiele bardziej kłopotliwa (a więc droższa) niż w przypadku samochodów osobowych. Autocasco na samochody ciężarowe warto wykupić od razu do większej liczby pojazdów, dzięki czemu możemy negocjować z firmą ubezpieczeniową jako klient strategiczny. Warto również kupować pakiety, np. wraz z OC i Assistance, bo może to zdecydowanie obniżyć cenę.

Assistance

W firmach transportowych assistance jest niezbędne. Najbardziej klasyczną sytuacją, z jaką możemy się spotkać, jest wjechanie samochodu do rowu – dobrze wyposażona pomoc drogowa powinna być w stanie nas z tego rowu wyciągnąć, jednak jeśli nie mamy assitance to każe sobie za to słono zapłacić, przeważnie o wiele więcej, niż zarobimy na frachcie. Z drugiej strony – dzięki dobremu assistance często można dostarczyć zamówiony towar w porę nawet, jeśli samochód po drodze uległ wypadkowi.

Ubezpieczenie frachtu

Ta kwestia nie zawsze leży po stronie firmy transportowej, jednak jak pokazuje praktyka: zdecydowana większość przewoźników bierze ją na siebie lub przynajmniej uzależnia podpisanie kontraktu od tego, że klient wykupi ubezpieczenie odpowiedniej jakości. Dlaczego? Sytuacje, w której przewożony towar zostanie uszkodzony nie zawsze musi być winą firmy transportowej lub jej pracownika, może to wynikać równie dobrze ze zdarzenia w stu procentach losowego. Brak ubezpieczenia prowadzi wówczas do sytuacji konfliktowych, które ostatecznie są rozstrzygane nawet przed sądem. Batalie sądowe pochłaniają ogromne koszty, znacznie wyższe niż składka ubezpieczeniowa.

OC z tytułu prowadzenia działalności

Towar powinien być również zabezpieczony przez zdarzeniami zawinionymi przez firmę transportową i jej pracowników. OC z tytułu prowadzenia działalności jest ubezpieczeniem dobrowolnym, co oznacza, że podczas negocjowania jego warunków z ubezpieczycielem powinniśmy szczególnie zadbać o brzmienie umowy, zwłaszcza o zakres ubezpieczenia i wyłączenia odpowiedzialności. Działanie tego OC wynika z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, a nie z treści ustawy, jak ma to miejsce w przypadku OC komunikacyjnego. W praktyce więc ubezpieczyciel może napisać w OWU co chce. Mimo, że to ubezpieczenie jest dobrowolne, na rynku nie ma żadnej firmy transportowej, która by go nie miała.