skuter

Motocyklowe części ignorowane, czyli jakie cechy powinien mieć dobry kask

Nie da się ukryć, że najważniejszym elementem w motocrossie oraz całym motorsporcie jest motocykl. Jednak jest inna, niemalże równorzędna rzecz, o której bardzo wiele osób zapomina. W efekcie okazuje się, że w wyniku wypadku śmiertelność na motocyklu jest zdecydowanie zbyt wysoka. Mowa oczywiście o kasku, który stanowi podstawę spokojnej, dobrej i skutecznej jazdy tak na torze, jak i w codziennej eksploatacji.

Kask

Pierwszy aspekt, jaki przychodzi do głowy, gdy rozmawiamy o wykorzystaniu i dopasowaniu kasku jest jego przeznaczenie. Oczywiście nie chodzi tu o to, że ma chronić głowę, gdyż jest to oczywiste, ale raczej o fakt, że w przypadku tego rodzaju sprzętu dopasowanie ma znaczenie dla bezpieczeństwa. Inny bowiem kask jest niezbędny dla posiadacza motocykla crossowego, a inny dla posiadacza małego motocykla miejskiego czy skutera.

motorek

Jeśli więc wybierasz się na przejażdżkę po mieście, dojeżdżasz motocyklem do pracy i nie pokonujesz dalekich tras, warto, byś wybrał kask półotwarty lub z dobrze ruchomym wizjerem. Dzięki temu lepiej i wygodniej będziesz pokonywał kolejne zakręty, a widoczność w przypadku miasta nie będzie negatywna. Ważne, by dobrze wybrać konkretne rozwiązania pod kątem jazdy po mieście, a więc także szybkie zdejmowanie kasku półotwartego czy jego design.

Rodzaje kasków

Jeśli jednak wybierasz się na długą jazdę lub będziesz jeździł w trasie, musisz mieć cały kask zabudowany. Często poleca się w tym wypadku kaski szczękowe integralne i jest w tym wiele racji. Dzięki ruchomym elementom zapewniają one właściwą cyrkulację powietrza, a przy tym są wyjątkowo wygodne i przyjemne. Sprawdzają się zarówno w trakcie upałów, jak i w trakcie zimnych, chłodnych i deszczowych dni. To doskonała widoczność, ale także niezwykle ważna ochrona zdrowia. To nie tylko czaszka czy oczy, ale także odcinek szyjny kręgosłupa.

Motocykl motocrossowy wymaga pewnych regulacji i zmian, by dobrze spisywać się na torze. Tak samo jest z kaskiem. Musi być on wysunięty, z daszkiem, chroniącym przed błotem wizjer w sposób dodatkowy. Poza tym wizjer musi mocno przylegać do kasku i być zamontowany osobno. Trzeba móc szybko go zdjąć, by móc reagować na różne sytuacje. Kask ten musi być też jeszcze bardziej wytrzymały, gdyż jest elementem wyczynowym.

dom

Wizjer?

Oprócz samego kasku istotną rolę odgrywa także wizjer. Musi być on nie tylko wytrzymały, odporny na zadrapania czy zarysowania, ale także chronić przed słońcem, a więc najlepiej wybierać taki z filtrem UV. Dodatkowo dobrze, by przeciwdziałał zjawisku parowania wizjera w trakcie dżdżystej pogody. Wizjer to także szybkie jego ściąganie, by przeciwdziałać różnym wypadkom oraz specjalne powłoki ułatwiające widoczność. https://fox.sklep.pl/

Co jeszcze poza wizjerem jest istotne w kasku? To wiele aspektów, od jego konstrukcji, poprzez wentylację, a na cyrkulacji powietrza wewnątrz kończąc. To także specjalne dodatki, które ułatwiają jazdę. Wszystko ma znaczenie, ale nie wszystko w każdej sytuacji. Dlatego nie da się ukryć, że dobór dobrego kasku wymaga wiedzy i czasu.