polska

Dlaczego Polska jest potęgą w branży logistycznej

Polska zaliczana jest od lat do europejskich potęg w branży TSL (transport, spedycja, logistyka). Po europejskich drogach jeździ coraz więcej polskich samochodów dostawczych, zaś logistyk, kierowca i magazynier są w czołówce zawodów poszukiwanych. Wygląda na to, że dobra tendencja TSL utrzyma się jeszcze długo. Jest ku temu parę przyczyn.

Lepsza infrastruktura i położenie geograficzne

Choć wielu narzeka na stan polskich dróg, nie można zaprzeczyć, że od lat się on poprawia, a sukcesywnie oddawane są nowe odcinki. Inwestycje drogowe na najbliższe lata szacowane są na setki miliardów złotych, więc na pewno będzie jeszcze lepiej. Powstać ma więcej dróg ekspresowych i autostrad. Coraz więcej powstaje też wielkich przestrzeni magazynowych, które są bardzo poszukiwane przez zarówno przez polskie, jak i przez zagraniczne firmy.

Świetnej kondycji polskiej branży TSL w skali europejskiej sprzyja też położenie naszego kraju. Z Polski można szybko przewieźć ładunek zarówno na wschód, jak i na zachód oraz południe Europy. Jeśli doda się  do tego, że polski pracownik branży TSL, choć zarabia dobrze lub coraz lepiej, to i tak zarabia kilkakrotnie mniej niż jego odpowiednik na przykład w Niemczech. Nic dziwnego, że zagraniczne firmy w pierwszej kolejności właśnie w naszym kraju chcą lokalizować swoje usługi. Tak zrobił, chociażby Amazon, który do Polski i Czech przeniósł z Niemiec swoje centra logistyczne. Ale to tylko jeden z przykładów – działa u nas wiele różnych mniejszych firm z potężną logistyką i rozbudowanymi flotami samochodów.

Profesjonalna kadra

Choć w polskiej branży logistycznej panuje niemal permanentny niedobór wykwalifikowanych pracowników, właśnie w związku niezwykle dynamicznym rozwojem tego sektora gospodarki, to właśnie kształcenie wysoko kwalifikowanych specjalistów w dziedzinie transportu, logistyki i spedycji oraz dobrzy menedżerowie, przyczynili się do wielkiego sukcesu polskiej branży TSL w skali międzynarodowej.

Odpowiednie nauczanie

Logistyk od kilku lat nie schodzi z pozycji najbardziej pożądanych zawodów w Polsce. Profesjonalne kształcenie na specjalistów w tej dziedzinie, prowadzone jest w paru polskich uczelniach państwowych, prywatnych. Rozwija się też kształcenie na poziomie policealnym, dające możliwość zdobycia zawodu technika logistyki.

ciezarowkaRokrocznie jest mnóstwo chętnych na ten kierunek, co nie może dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę, że zapotrzebowanie na pracowników w branży jest ogromne, średnie zarobki na stanowisku specjalisty do spraw logistyki kształtują się na średnim poziomie 4 tys. złotych na rękę (w dużych miastach może to być nawet dra razy więcej), dominującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, do której dochodzą różne pozapłacowe benefity.

Nowinki techniczne, wysokiej jakości flota

Polskie firmy logistyczne, operujące także na rynkach zagranicznych, dbają zarówno o odpowiednią jakość floty transportowej, jak i o unowocześnianie metod transportu. To drugie tyczy się przede wszystkim towarów szybko psujących się. Właściciele firm są też coraz bardziej świadomi ważności monitoringu floty, konieczności jego rozwijania. Korzystanie z umożliwiających to nowoczesnych rozwiązań technologicznych przekłada się ogromnie, chociażby na bezpieczeństwo w czasie jazdy, efektywność transportu, mniejsze zużycie paliwa, a także na lepsze zarządzanie flotą i pracownikami.