skoda-octavia

Czeska myśl motoryzacyjna – historia Skody

Nasi południowi sąsiedzi znani są nam głównie z produkcji fantastycznego piwa oraz wielu bajek takich jak „Krecik”, czy „Rumcajs”. W minionej epoce rozkoszowaliśmy się także dokonaniami muzycznymi Karela Gotta oraz Heleny Vondrackovej. Swoje piętno w historii europejskiego futbolu odcisnęli także czescy piłkarze – Pavel Nedved, czy chociażby aktualnie święcący tryumfy Peter Cech. Całą tą wiedzę zawdzięczamy bliskiemu sąsiedztwu, jednak w skali świata najpopularniejszym skojarzeniem z tym pięknym krajem jest marka Skoda. Warto zatem przybliżyć historię motoryzacyjnej dumy narodu czeskiego, a trzeba przyznać, iż była ona dość burzliwa…

Początki historii Skody.

Choć oficjalną datą założenia marki jest rok 1895, to niewielu wie, że już w roku 1859 w malowniczym Pilźnie zostały stworzone zakłady produkcyjne, które zyskały na świetności dopiero po 10 latach. Wówczas markę od hrabiego Arnosta Waldsteina przejął niejaki Emil Skoda. Był to czeski inżynier oraz przemysłowiec na cześć którego marka przyjęła swą oficjalną nazwę. Warto dodać, iż zakłady przemysłowe pod wodzą czeskiego inżyniera zajmowały się głównie przemysłem metalowym – podobną genezę mają także marki wywodzące się z Niemiec. U schyłku XIXw zakłady te przekształciły się w przemysł zbrojeniowy – taką dochodową drogą podążało w tym okresie wielu przemysłowców w Europie. Nietuzinkowe działania i wykorzystywanie innowacyjnych jak na owe czasy technologii przyniosły fantastyczne skutki, choć zbiegło się to z rokiem 1900 w którym zmarł Emil Skoda. Wtedy to zakłady należały do jednych z największych i najnowocześniejszych na terenie Austro-Węgier. Ekspansję rynkową przerwała pierwsza wojna światowa, jednakże w jej przededniu uwagę opinii publicznej przykuły działania przedsiębiorstwa Laurin & Klement F. Obie te historie w pewnym momencie splatają się dając początek jednej z najważniejszych marek w historii światowej motoryzacji.

stara-skoda

Faza druga – Skoda podbija rynek.

18 grudnia 1895 rok – warto jeszcze na moment wrócić do oficjalnej daty rozpoczęcia działalności, bowiem jest ona zaczerpnięta z przedsiębiorstwa stricte motoryzacyjnego, które zostało założone przez dwóch przyjaciół – mechanika Vaclava Laurina oraz księgowego Vaclava Klementa. Początki owej działalności opiewają w masową produkcję popularnych na tamte czasy rowerów Slavia. Po trzech latach od założenia zakładu fabrykę opuszcza pierwszy motocykl. Kolejne trzy lata to okres tworzenia prototypu auta. W genezie marki pojawia się pierwsza – blisko 4-letnia luka, ponieważ dopiero w roku 1905 opracowany prototyp znajduje ujście w praktyce, a zakład opuszcza pierwsze w historii dzisiejszych Czech auto. Kolejnym istotnym momentem jest rok 1924 i doszczętne spalenie zakładów – wówczas partnerzy usilnie starają się znaleźć partnera strategicznego. Zaledwie rok po pożarze udaje się podpisać umowę z zakładami Skoda z Pilzna – daje to początek marce, która po dziś uznawana jest za jedną z najlepszych w klasie aut użytkowych.

Skoda we współczesności.

Od roku 1991 Skoda należy do prestiżowej grupy VW AG pod banderą Volkswagena. Przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie 26.000 pracowników, a niespełna 4 lata temu sprzedaż przyniosła rekordowe wyniki notując ponad milion sprzedanych aut. Skody to jedne z najbardziej popularnych samochodów flotowych, wyjaśnia ekspert z Centercar.pl. W tym samym czasie czeska marka podbiła rynek australijski oraz azjatycki, co stanowi niewątpliwy sukces. Współcześnie jest to jedna z najbardziej cenionych marek w branży motoryzacyjnej.